Budowa własnego domu – od czego w ogóle zacząć?

Masz działkę budowlaną, na której wkrótce zamierzasz postawić dom? Nie wiesz, od czego zacząć załatwianie formalności? Oto krótki plan działań, który pomoże ci przebrnąć przez początkowe etapy budowy własnej nieruchomości.

Zanim roboty na twojej działce budowlanej ruszą pełną parą, masz do wykonania kilka kluczowych zadań formalnych. Pierwszym z nich jest zapoznanie się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie tej dokumentacji dowiesz się, jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy, dopuszczalne kształty budynku oraz dachu oraz czy istnieją dodatkowe wymogi dotyczące domu, który miałby powstać na obszarze twojej działki. Kolejny krok to wizyta u geodety, który sporządzi dla ciebie mapę do celów projektowych, niezbędną architektowi do stworzenia planu zagospodarowania działki oraz do wykonania projektu domu.

 

Kiedy już otrzymasz od geodety mapę do celów projektowych, możesz złożyć wizytę u architekta. Do wyboru masz zakup gotowego projektu domu albo stworzenie nowego, ściśle odpowiadającego twoim zapatrywaniom. Jak nietrudno się domyślić, to pierwsze rozwiązanie jest dużo tańsze. Po sporządzeniu projektu domu czas na wizytę w starostwie. Warto wiedzieć, iż według ostatniej nowelizacji ustawy o prawie budowlanym, nie jest już potrzebne ubieganie się o pozwolenie na budowę, jeśli cały dom mieści się w granicach działki. Wystarczy jedynie zgłosić budowę domu. Są to bardzo istotne uproszczenia, dzięki którym zaoszczędzimy wiele czasu, chociażby przy uzyskiwaniu dokumentów o zapewnieniu dostaw energii, ciepła, gazu, wody, oświadczeń o warunkach przyłączenia do sieci energetycznej, etc. Tego rodzaju dokumenty do niedawna były potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę domu, zaś w świetle nowych przepisów nie są już niezbędne.