Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Zakup drzwi zewnętrznych wielu osobom nastręcza sporych trudności. Z jednej strony chcielibyśmy, aby drzwi były solidne i w pełni bezpieczne, z drugiej strony estetyczne, a z trzeciej – nie za drogie. Na rynku istnieje dziś wiele rodzajów drzwi wejściowych, tym trudniej podjąć właściwą decyzję. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając drzwi do domu?

Najpierw zastanówmy się nad rodzajem materiału, z którego miałyby być wykonane nasze drzwi wejściowe. Do najpopularniejszych należą: drzwi drewniane i drewnopodobne, drzwi z tworzywa sztucznego, drzwi stalowe, a ostatnio także – drzwi panelowe. Uniwersalne drzwi drewniane pasują zarówno do domów w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Mają niezrównane walory estetyczne, a jednocześnie doskonałe parametry termiczne. Jednocześnie dobrej jakości drzwi drewniane są dość drogie. Jeśli podobają nam się drzwi drewniane, a jednocześnie chcielibyśmy obniżyć koszty, możemy wybrać drzwi z płyty stolarskiej imitujące prawdziwe drewno. Innym rozwiązaniem jest zakup drzwi z PCV „naśladujących” stylistycznie drewno lub drzwi stalowych pokrytych laminatem drewnopodobnym. Jeśli chodzi o kwestie ochrony antywłamaniowej, ten ostatni wariant (drzwi stalowe z powłoką drewnopodobną) na pewno jest najpewniejszy.

 

Dla osób szukających innowacyjnych rozwiązań designerskich lepszym wyborem niż drzwi z drewna lub drzwi imitujące drewno będą drzwi panelowe, drzwi aluminiowe lub stalowe zaprojektowane nowocześnie, w sposób odbiegający od tradycyjnego drewna. Najważniejsze, aby nasze drzwi dobrze wpasowywały się w całość, nie gryzły się stylistycznie z aranżacją wewnętrzną ani zewnętrzną domu. Nie mniej istotne są kwestie praktyczne, warto wybrać takie drzwi, które ochronią nas przed niskimi temperaturami i wiatrem, jednocześnie takie, które nie wypaczą się pod wpływem działania niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz takie, które dobrze zabezpieczą nas przed intruzami.