Kanalizacja na działce budowlanej – czy muszę zadbać o instalację szamba?

Właściciele nowo nabytych działek budowlanych, którzy noszą się z zamiarem budowy domu, często zostawiają kwestię kanalizacji i ewentualnej budowy zbiornika na nieczystości na później. Tymczasem, jeśli zadbamy o to, by szambo znalazło się już na planie zagospodarowania działki potrzebnym do uzyskania pozwolenia na budowę, będziemy mieli wiele z głowy. W przeciwnym razie, będziemy zmuszeni kolejny raz odwiedzić starostwo, by zgłosić zamiar budowy szamba.

Kiedy instalacja szamba jest koniecznością? W przypadku, gdy nasza posesja nie jest podłączona do ogólnej sieci kanalizacyjnej oraz w sytuacji, gdy takie podłączenie nie jest możliwe. Na ogół konieczność wybudowania szamba dotyczy małych działek oraz takich, które znajdują się na terenach znacznie oddalonych od miast, mało zagospodarowanych i pozbawionych kanalizacji. Jeśli z jakichś względów na naszej działce nie istnieje możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej, budowa bezodpływowego zbiornika na nieczystości staje się przymusem. Co prawda istnieje również opcja budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, ale nie jest to możliwe w każdym przypadku. Instalacja szamba z pewnością jest łatwiejszym do zrealizowania sposobem na usuwanie z posesji ścieków, aniżeli przydomowa oczyszczalnia, choć również i ta ma swoje niezaprzeczalne zalety.

Jeśli już upewnimy się, że montaż zbiornika na nieczystości jest na naszej działce nieodzowny, należy zastanowić się nad kwestią jego lokalizacji. Istnieją pewne wymogi, jeśli chodzi o odległość szamba od poszczególnych punktów w obrębie posesji, między innymi domu czy studni. Warto wszelkie te wytyczne formalne dotyczące budowy szamb mieć na względzie nie tylko ze względów formalnych. Pamiętajmy, że szambo to zbiornik, w którym kumulują się ścieki i który niewłaściwie użytkowany może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Powinniśmy więc wybierać tylko dobrej jakości, certyfikowane szamba oraz trzymać się wszelkich reguł związanych z ich budową i eksploatacją.

Autor: szamba betonowe