Kiedy okna drewniane są lepszym wyborem niż plastikowe?

Niekiedy zakup okien z PCV wcale nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Z kilku względów czasem lepiej jest zainwestować w okna drewniane. Sprawdź, w jakich sytuacjach.

Okna drewniane są o wiele mniej popularne niż okna z PCV. Te ostatnie nie dość, że są tańsze, to jeszcze praktyczniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych (np. na wilgoć). Istnieją jednak sytuacje, kiedy aspekty ekonomiczne i użytkowe odchodzą na drugi plan. Kiedy lepiej jest zamontować okna drewniane? Na pewno w przypadku, gdy bardzo cenimy sobie naturalność i kiedy staramy się, aby wszystkie elementy w naszym domu wykonane były z surowców ekologicznych. Okna z plastiku nijak miałyby się do wnętrz, w których wszystkie inne elementy aranżacyjne mają swoje źródło pochodzenia w naturze.

Ponadto na okna drewniane warto postawić również w sytuacji, gdy nasz dom jest wytwornym budynkiem, na przykład klasycznym dworkiem czy pałacykiem. Okna wykonane z drewna podkreślą szlachetność i klasę takiego budynku. Okna z PCV mogłyby znacznie zakłócić całość kompozycji. Na okna z drewna warto zdecydować się także w każdym przypadku, kiedy cenimy sobie oryginalność i piękną, wysublimowaną estetykę wnętrz.

Okna drewniane będą lepszą niż plastikowe opcją wyboru w sytuacji, gdy któryś z domowników ma alergię na plastik, w tym na polichlorek winylu. Zastosowanie okien drewnianych zmniejszy ryzyko pojawienia się dokuczliwych symptomów uczulenia. Co więcej, okna drewniane są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w projekcie naszego domu pojawiają się okna o nietypowych kształtach, np., okrągłe, owalne. Drewno jest surowcem posiadającym dobre właściwości plastyczne i łatwo jest je modelować, nawet na wyszukane sposoby. Poza tym na okna drewniane warto się zdecydować, gdy zależy nam, by okna wyróżniały się wyjątkową trwałością i żywotnością. Takie okna są w stanie przetrwać naprawdę długą próbę czasu, szczególnie, jeśli są odpowiednio konserwowane.