Szamba betonowe – prefabrykowane lub budowane samodzielnie

Wybierając zbiornik bezodpływowy do zgodnego z przepisami odprowadzania ścieków, najczęściej decydujemy się na konstrukcje wykonane z betonu. Mimo że na rynku pojawiło się wiele modeli produkowanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, to jednak nie mają one zalet, które charakteryzują solidne szambo betonowe.

Można je nabyć w postaci gotowego, prefabrykowanego zbiornika lub samodzielnie wybetonować w miejscu przeznaczenia. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, różniąc się również kosztem całej inwestycji. Gotowe szambo z pewnością będzie tańsze, choć jego montaż wymaga użyciu dźwigu. Druga opcja oznacza z kolei poważne prace budowlane, w tym konieczność sporządzenia projektu, który musi zostać przedstawiony w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy. Trzeba też będzie zakupić wysokiej jakości mieszanki betonowe i zadbać o właściwe zaizolowanie ścian budowanej konstrukcji, co uchroni ją przed wilgocią czy wpływem substancji chemicznych. Typowe szambo betonowe po umieszczeniu w gruncie jest połączone z powierzchnią za pomocą żeliwnego, szczelnego włazu, a cyrkulacje powietrza wewnątrz zbiornika zapewniają zamontowane rury wywiewne.

Zarówno gotowe szambo, jak i to samodzielnie zbudowane, muszą być regularnie opróżniane, najczęściej 1-2 razy w miesiącu, co zabezpieczy przed przelewaniem się ich niebezpiecznej zawartości. Nie można tego dokonywać we własnym zakresie, a wywozem nieczystości powinna zająć się firma dysponująca specjalnymi samochodami. Warto zadbać też o szczelne połączenia z domową instalacją, co uchroni nas z kolei przez przykrym zapachem, który mógłby wydostawać się ze źle uszczelnionych rur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.